افسانه عبدالهی سه شنبه 28 فروردین 1397 10:57 ق.ظ نظرات ()

HDR10 و Dolby Vision دو استاندارد متفاوت از HDR هستند، هر کدام از این استاندارادها چه ویژگی ها و مزیت هایی دارند و در کجا کاربرد بهتری از خود نشان می دهند؟

کلیک– اگر  به کیفیت نمایش تلویزیون های بزرگ در فروشگاه ها نگاه کنید متوجه تفاوت کیفیت نمایش آنها با دیگر تلویزیون های دم دستی و صفحات نمایش کوچک می شوید، چه از لحاظ کیفیت و چه از لحاظ تصویر نمایش داده شده تلویزیون های HDR چند پله بالاتر از تلویزیون های معمولی هستند. استاندارد HDR به دو نوع مختلف تقسیم می شود نخست بهتر است با استاندارد HDR  بیشتر آشنا شویم.

HDR  به معنای high dynamic range یا محدوده ی  دینامیکی بالا است .با این ویژگی  محدوده ی رنگهای وسیع تری در صفحه نمایش تلویزیون به نمایش گذاشته می شود. این موشوع  شامل سفید روشن تر و مشکی تیره تر نیز می شود

این ویژگی قصد  دارد که رنگ های واقعی تر و محدوده ی وسیع تری از رنگ ها را از آنچه که در تلویزیون های حال حاضر به نمایش در می آیند را به نمایش بگذارد.

HDR یک ویژگی اضافه شده در تلویزیون های جدیدی است که از رزولوشن ۴K پشتیبانی می کنند و نوید بهبود های قابل توجه در کیفیت تصاویر نسبت به فناوری quantum dot و gimmicks ( همانند تلویزیون های خمیده ) را می دهد.

تلویزیون خمیده

ولی در رابطه با HDR  یک مشکل وجود دارد و آن این است که متاسفانه به راحتی نمی توان بیان کرد که یک تلویزیون از HDR پشتیبانی می کند، علت آن هم به این خاطر است که برایHDR   دو استاندارد تعریف شده است .

در حالی که بعضی از تلویزیون ها و سرویس های stream  محتوا فقط از یکی از این استاندارد ها پشتیبانی می کنند، بعضی از آن ها از هر دوی این استاندارد ها پشتیبانی به عمل می آورند . زمانی که شما یک تلویزیون , ویدئو و بازی ویدئویی را که از  HDR  پشتیبانی می کند را مشاهده کردید باید آن ها را بررسی کنید که در واقع از کدام یک از استاندارد های HDR پشتیبانی می کنند

در حال حاضر دو فرمت برای HDR وجود دارد  HDR10 و  Dolby Vision


معرفی  HDR10 به عنوان یک استاندارد آزاد

HDR10   یک استاندار آزاد و باز ( open standard ) در این صنعت می باشد و  بدان معناست که برای استفاده عمومی در دسترس است و تمام سازندگان می توانند بدون مسائل حقوقی از آن استفاده کنند البته که HDR10   اسم عجیبی است  و به خاطرسپاری آن کمی مشکل است به خاطر همین امر نیز شما بر روی جعبه و یا برگه مشخصات محصول نام  HDR10  را مشاهده نمی کنید و به جای آن فقط به صورت ساده مشاهده خواهید کرد که تلویزیون از HDR پشتیبانی می کند و شما باید فرض خود را بر این مبنا قرار دهید که منظور آن HDR10   است و از محتویات HDR10 پشتیبانی می کند .

تلویزیون hdr10
این استاندارد در حال حاضر در حال پیشی گرفتن است . بیشتر محتویات HDR که در بازار موجود است فرمت HDR10 را دارند و بیشتر تلویزیون ها نیز از این استاندارد پشتیبانی می کنند . این استاندارد همانند منابع طبیعی است و سازندگان برای استفاده از آن برای مسائل حقوقی پولی را پرداخت نمی کنند و به صورت رایگان است .


معرفی Dolby Vision

Dolby Vision یک استاندارد HDR اختصاصی است که توسط Dolby ایجاد شده است و نوید این را می دهد که در  جایگاه بالاتر از HDR10 قرار خواهد گرفت .
وقتی به  آمار این تلویزیون نگاه می کنیم برتری کاملا مشخصی  بر روی کاغذ هویدا می شود.

 Dolby Vision از ۱۰۰۰۰ nit  واحد اندازه گیری میزان درخشانی  پشتیبانی می کند . در حال حاضر بیشترین میزان روشنایی ۴۰۰۰ nit است و حداکثر میزانی که HDR10 پشتیبانی می کند ۱۰۰۰ nit است یعنی Dolby Vision چهار برابر استاندارد درخشندگی دارد اگر اینطور است پس به نظر Dolby Vision عالی می آید .

تلویزیون dolby vision

اما در حال حاضرخیلی از کاربران و مصرف کنندگان تلویزیون نمی توانند به بالاتر از ۱۰۰۰ nit دسترسی داشته باشند . اعداد بالاتر Dolby به حق تکنولوژی چشمگیرتری را نشان می دهند . اما در حال حاضر با سخت افزار های امروزی تفاوت جدی را نشان نمی دهند .
محتویات Dolby Vision از عمق رنگ ( color depth ) 12-bit استفاده می کنند این در حالیست که عمق رنگ در محتویات HDR10  ۱۰-bit است . محتویات Dolby Vision شامل metadata فریم با فریم است که به صفحه نمایش می گوید که دقیقا کدام فریم از تصویر را نمایش دهد در حالی که HDR10  این گونه نیست اما با تمام این تفاسیر Dolby Vision یک فناوری اختصاصی است .

اگر می خواهید از Dolby Vision استفاده و از امکانات آن بهره مند شوید  نیازمند چیپ سیستمی Dolby ,  و فرآیند صدور گواهینامه استفاده و پرداخت مبلغی برای استفاده از آن است که تمام این ها بسیار پر هزینه برای تولید کنندگان و به تبع آن مصرف کنندگان می شود .

حالا که به  امکانات وسیع Dolby Vision پی بردید مشخصا می دانید که برنده ی این رقابت Dolby Vision است که به مراتب بهتر از HDR10 است . اگر چه داستان در همین جا خاتمه نمی یابد . بسیاری  از تولید کنندگان محتوا و تلویزیون ها از Dolby Vision استفاده نمی کنند آن هم به این خاطر که نمی خواهند برای استفاده از این فناوری اختصاصی هزینه اضافه پرداخت کنند چون می خواهند که  قیمت محصولات خود را متعادل نگه دارند .


معرفی HDR10

HDR10  در میانه سال میلادی ۲۰۱۶ , کار خود را آغاز کرد و Dolby Vision را در پیش روی خود دید.
HDR10   بسیار به شرکت های تولیدی Samsung , Sony , Sharp و Hisense به طور قاطع پشت استاندارد آن ایستاده اند دلگرم است و در حال حاضر  این کمپانی ها طرحی برای ارائه تلویزیون هایی با پشتیبانی از Dolby Vision ندارند .

تلویزیون hdr10

شرکت های LG  , Vizio , TCL و Philips  تلویزیون هایی با پشتیبانی از محتوای هر دو استاندارد HDR10 و Dolby Vision روانه بازار کرده اند . شرکت Vizo  چندین تلویزیون را روانه بازار کرده است که فقط از استاندارد Dolby Vision پشتیبانی می کنند . این شرکت قول داده است که با آپدیت firmware این محصولات پشتیبانی از HDR10 را نیز به آن ها اضافه کند ( پشتیبانی از HDR10 می تواند با آپدیت نرم افزاری اضافه شود ولی برای استفاده از Dolby Vision حتما باید سخت افزار مربوطه در سیستم وجود داشته باشد )
زمانی که بحث دیسک های فیزیکی می شود , تعداد کمی از پخش کننده های Blu-ray 4K در بازار از HDR پشتیبانی می کنند .  این درحالی است که شرکت سامسونگ و DMP-UB900 شرکت پاناسونیک از HDR پشتیبانی می کنند اما آن ها فقط می توانند محتوای HDR10 را پخش کنند . تمامی دیسک های بلوری  HDR- enabled  از HDR10 استفاده می کنند و در حال حاضر هیچ یک از آن ها از Dolby Vision استفاده نمی کنند کما اینکه پخش کننده های Blu-ray سازگار با Dolby Vision نیز در حال حاضر وجود ندارد .

در بحث امکانات stream نیز دو سرویس پخش کننده ی اینترنتی Netflix و  Amazon در حال حاضر از HDR10 و Dolby Vision پشتیبانی می کنند . نکته عجیب این است که سرویس VUDU فقط از Dolby Vision پشتیبانی می کند و محتوای HDR10 را ارائه نمی کند . این تنها سرویس است که به طور اختصاصی فقط از Dolby Vision پشتیبانی می کند و ما از آن آگاه هستیم .

استودیو های فیلم سازی در سرتاسر دنیا نیز به همین صورت است . به عنوان مثال کمپانی ۲۰th Century Fox نیازی به استفاده از Dolby Vision ندیده است و فقط از استاندارد آزاد HDR10 استفاده می کند . در طرف دیگر کمپانی Universal متعهد شده است که محتوا های Dolby Vision را زمانی که پخش کننده های سازگار روانه بازار بشوند بر روی دیسک ها عرضه کند  این باعث می شود فیلم ها با کیفیت بسیار بهتری به بینندگان عرضه گردد .
شرکت مایکروسافت به تازگی اعلام کرده است که Xbox One S جدید این شرکت از بازی های HDR-enabled پشتیبانی می کند اگر چه این کنسول فقط با HDR10 کار می کند و از Dolby Vision پشتیبانی به عمل نمی آورد .

کدام  تلویزیون را باید انتخاب کنیم ؟

ما با نگاهی به مشخصات پی  می بریم که Dolby Vision به طور قاطعانه مقام اول را کسب کرده است اما سوال اصلی این نیست . سوال اصلی این است برای کدام یک از این استانداردها باید هزینه کنیم .
در حالی که Dolby Vision بهتر است و به نظر می رسد پیروز این مبارزه باشد اما استفاده از سخت افزار اختصاصی به مراتب گرانتر آن مانع بزرگی برای پیروزی آن است . و در حال حاضر در عمل تفاوتی محسوسی بین این دو استاندارد وجود ندارد .

هزینه اضافی را که برای خرید یک تلویزیون با استاندارد Dolby Vision خواهید کرد زمانی که نتوانید محتویات لازم را برای آن تهیه کنید پول خود را به هدر داده اید. اگر قرار است که تلویزیونی با پشتیبانی از Dolby Vision تهیه کنید مطمئن شوید که از محتویات HDR10 نیز پشتیبانی به عمل آورد . با این کار همه چیز را HDR مشاهده خواهید کرد .
در عمل HDR10 به طور معمول یک استاندارد پایه برای پشتیبانی از همه چیز است در حالیکه  Dolby Vision معمولا یک انتخاب اختیاری است که با صرف هزینه ای برای سخت افزار مناسب باعث می شود از محتویات مربوط در کنار HDR10 پشتیبانی به عمل آورد . اگر شما یک تلویزیونی خریداری کرده اید که از HDR10 پشتیبانی می کند و نه از Dolby Vision , هنوز هم می توانید تمام محتویات HDR را به صورت HDR مشاهده نمایید حتی اگر به خوبی تلویزیون های Dolby Vision نباشد .
از آن جایی که معلوم نیست که در آینده کدام یک از این دو استاندارد پیروز قاطع میدان می شوند و یا این که فناوری جدید تری روانه بازار می شود یا خیر حداقل کاری که می توانید انجام دهید این است که دستگاهی را که در صدد خرید آن هستید از هر دوی این استاندارد ها پشتیبانی کند .